Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
napoveda2:nastrojevyhodnocovani [27.05.2014 11:42]
Štěpánka Bohutínská
napoveda2:nastrojevyhodnocovani [01.06.2022 15:40] (aktuální)
Miloslav Dočkal [Kontingenční tabulky]
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Nástroje pro vyhodnocování v HeO ====== ====== Nástroje pro vyhodnocování v HeO ======
  
-  * **Seskupení přehledu** +  * **[[napoveda2:​nastrojevyhodnocovani#​seskupeni_prehledu|Seskupení přehledu]]** 
-  * **Master X Detail** +  * **[[napoveda2:​nastrojevyhodnocovani#​master_x_detail|Master X Detail]]** 
-  * **Kontingenční tabulky**+  * **[[napoveda2:​nastrojevyhodnocovani#​kontingencni_tabulky|Kontingenční tabulky]]**
  
 \\ \\
Řádek 10: Řádek 10:
  
 Uživatel si nejprve pomocí funkce **[[napoveda2:​zakladniovladani#​funkce_nastav|Nastav]]** zobrazí v přehledu požadované sloupce s daty. Může také využít filtrování přehledu podle zadaných podmínek, obarvení přehledu, případně třídění záznamů.\\ Uživatel si nejprve pomocí funkce **[[napoveda2:​zakladniovladani#​funkce_nastav|Nastav]]** zobrazí v přehledu požadované sloupce s daty. Může také využít filtrování přehledu podle zadaných podmínek, obarvení přehledu, případně třídění záznamů.\\
-Takto vytvořený přehled lze seskupit podle vybraného sloupce. Nejprve je nutné seskupování přehledu povolit. To provede uživatel pomocí klávesové zkratky **Ctrl + G**, případně použitím akce **Povolit seskupování**((místní nabídka / Systém / Povolit seskupování)). Tím dojde k zobrazení šedého pruhu s nápisem //Sem přetáhněte záhlaví sloupců, podle kterých chcete přehled seskupit//. Po přetažení sloupce se přehled seskupí. Přehled je možné seskupit víceúrovňově - podle více sloupců. Přetažením ve vodorovném směru pak lze změnit úroveň vytvořených skupin. Seskupení lze vypnout opětovným použitím klávesové zkratky **Ctrl + G** nebo akcí **Povolit seskupování**,​ případně přetažením vybraného sloupce pro seskupení zpět do přehledu.+Takto vytvořený přehled lze seskupit podle vybraného sloupce. Nejprve je nutné seskupování přehledu povolit. To provede uživatel pomocí klávesové zkratky **Ctrl + G**, případně použitím akce **Povolit seskupování**((... / místní nabídka / Systém / Povolit seskupování)). Tím dojde k zobrazení šedého pruhu s nápisem //Sem přetáhněte záhlaví sloupců, podle kterých chcete přehled seskupit//. Po přetažení sloupce se přehled seskupí. Přehled je možné seskupit víceúrovňově - podle více sloupců. Přetažením ve vodorovném směru pak lze změnit úroveň vytvořených skupin. Seskupení lze vypnout opětovným použitím klávesové zkratky **Ctrl + G** nebo akcí **Povolit seskupování**,​ případně přetažením vybraného sloupce pro seskupení zpět do přehledu.
  
 <​note>​ <​note>​
Řádek 19: Řádek 19:
 V přehledu vydaných faktur nejprve zvolí požadovaný rok. Následně povolí seskupování a do šedého pruhu přetáhne sloupec **Název** označující název organizace, na kterou je faktura vystavena. Ve sloupci **HM celkem po zaokrouhlení** se zobrazí požadovaná částka. Rozkliknutím ikony **+** lze zobrazit faktury patřící do dané skupiny. V přehledu vydaných faktur nejprve zvolí požadovaný rok. Následně povolí seskupování a do šedého pruhu přetáhne sloupec **Název** označující název organizace, na kterou je faktura vystavena. Ve sloupci **HM celkem po zaokrouhlení** se zobrazí požadovaná částka. Rozkliknutím ikony **+** lze zobrazit faktury patřící do dané skupiny.
  
-{{:​napoveda2:​00_seskupeni_faktur.png|}}+\\ 
 + 
 +{{ :​napoveda2:​00_seskupeni_faktur.png }}
 </​note>​ </​note>​
  
Řádek 35: Řádek 37:
 \\ \\
  
-Uživatel může u seskupených přehledů uplatnit funkci **Sumace hodnot vybraných záznamů**((místní nabídka / Systém / Sumace hodnot vybraných záznamů)). Systém zobrazí všechny skupiny přehledu včetně počtu záznamů patřících do dané skupiny.+Uživatel může u seskupených přehledů uplatnit funkci **Sumace hodnot vybraných záznamů**((... / místní nabídka / Systém / Sumace hodnot vybraných záznamů)). Systém zobrazí všechny skupiny přehledu včetně počtu záznamů patřících do dané skupiny.
  
 \\ \\
Řádek 56: Řádek 58:
 Založí tedy nový **Master X Detail**, který pojmenuje Smlouvy X položky. Dále může vybrat sestavu pro zobrazení přehledu. Tlačítkem **Nový** k němu vytvoří detail. Z přehledu **Vazeb** vybere **Položky smlouvy** a použije některou z nabízených sestav (v tomto případě sestavu **Platné položky**, která obsahuje filtr pro zobrazení položek, jejichž Datum platnosti do > Dnes). Následně provede nastavení barvy a šířky rámečku detailu, případně pozici záložek detailu. Založí tedy nový **Master X Detail**, který pojmenuje Smlouvy X položky. Dále může vybrat sestavu pro zobrazení přehledu. Tlačítkem **Nový** k němu vytvoří detail. Z přehledu **Vazeb** vybere **Položky smlouvy** a použije některou z nabízených sestav (v tomto případě sestavu **Platné položky**, která obsahuje filtr pro zobrazení položek, jejichž Datum platnosti do > Dnes). Následně provede nastavení barvy a šířky rámečku detailu, případně pozici záložek detailu.
  
-{{:​napoveda2:​03_master_x_detail_-_nastaveni.png|}}+\\ 
 + 
 +{{ :​napoveda2:​03_master_x_detail_-_nastaveni.png }}
 </​note>​ </​note>​
  
Řádek 67: Řádek 71:
 \\ \\
  
 +===== Kontingenční tabulky =====
 +
 +Slouží k přehlednému zobrazení a třídění velkého množství dat z rozsáhlých databází. Hodnoty jsou shrnuty do jednotlivých kategorií ve sloupcích a řádcích. Funkcionalita kontingenčních tabulek v HeO je obdobná jako v MS Excel. Kontingenční tabulku je možné vytvořit v libovolném přehledu. Uživatel si pro její tvorbu může zvolit některou z následujících funkcí:
 +  * Kontingenční tabulka
 +  * Kontingenční tabulka s nastavením
 +  * Kontingenční tabulka 2
 +  * Kontingenční tabulka 2 - podle přehledu ​
 +
 +Nejjednodušší je použití poslední akce. Uživatel si nejprve přes funkci Nastav přidá do přehledu všechny sloupce, jejichž hodnoty chce v kontingenční tabulce zobrazit. Následně spustí akci **Kontingenční tabulka 2 - podle přehledu**((... / Opis / Kontingenční tabulka 2 - podle přehledu)). V horním šedém pruhu vidí všechny sloupce, které může pro vytvoření tabulky použít. Požadované sloupce přetáhne na **Datová pole**, **Řádková pole**, **Sloupcová pole**. Hodnoty sloupců lze třídit i filtrovat (směr třídění se nastaví kliknutím na název pole, filtrování se nastaví kliknutím na šipku u názvu pole a vybráním požadovaných hodnot polí). Uživatel si může také nastavit např. zobrazení součtových pruhů, případně grafu. Tímto způsobem lze vytvářet i velice složité tabulky zobrazující velké množství dat.
 +
 +<​note>​
 +Příklad:​\\
 +
 +//Uživatel požaduje vytvořit přehled částek vydaných faktur po organizacích v jednotlivých měsících.//​\\
 +
 +Vstoupí do přehledu Vydaných faktur. Přes funkci **Nastav** si přidá potřebné sloupce - //Název organizace//,​ //HM celkem po zaokrouhlení//​ a //Datum případu (M)//. Spustí akci K**ontingenční tabulka 2 - podle přehled**u. Sloupec //Název// přetáhne do **Řádkových polí**, sloupec //Datum případu (M)// do **Sloupcových polí** a //HM celkem po zaokrouhlení//​ do **Datových polí**.
 +
 +\\
 +
 +{{ :​napoveda2:​05_kontingencni_tabulka.png }}
 +</​note>​
 +
 +Více informací o dalších funkcích uvedeno **[[https://​public.helios.eu/​inuvio/​doc/​cs/​index.php?​title=Kontingen%C4%8Dn%C3%AD_tabulky_-_Helios_Intelligence|zde]]**.
 +
 +\\

Osobní nástroje